Cele

Głównym celem projektu jest wymiana wiedzy między partnerami w zakresie planowania zrównoważonego rozwoju ekosystemów jeziornych wykorzystując wyniki badań paleolimnologicznych oraz monitoringu.

Paleolimnologia zajmuje się badaniem historii jezior głównie poprzez analizę składu chemicznego osadów oraz szczątków roślin i zwierząt w nich zachowanych. W naszym projekcie do badań wytypowaliśmy jezioro Atnsjøen położone w środkowej Norwegii, które objęte jest programem monitoringu przez partnera norweskiego NINA. W ramach wcześniejszej, nieformalnej współpracy grupy projektowej pobrano osady jeziora, które gromadziły się w trakcie ostatnich 1000 lat. Wykonano dla nich analizy paleolimnologiczne: pyłkową, składu gatunkowego wioślarek, okrzemek, muchówek, makroszczątków roślinnych Wiek osadów określono metodami ołowiową 210Pb i radiowęglową 14C. Analiza wyników pozwoli na prześledzenie jakie są skutki wpływu zmian klimatycznych i działalności człowieka na pokrywę roślinną regionu oraz ekosystem jeziora.

Głównym efektem projektu będzie artykuł opublikowany w czasopiśmie międzynarodowym. Kluczową korzyścią będzie wymiana wiedzy i umocnienie współpracy między partnerami a także w ramach zespołu zaangażowanego w realizację.